• Telefon 0 262 742 21 26 - 27
  • Gsm 0 533 257 99 71
img

ZEMİN SÜPÜRGE

Ülkemizde bu konudaki uygulama alanlarına örnek olarak karayolu, hava alanı, kapalı ve açık alanlı fabrika sahaları, otogarlar, depo, ambar ve lojistik depolar temizleme işleri verilebilir.

İş Kanununa göre Zemin Süpürge kullanan kişilerin İş Makinesi Operatör belgesi alması zorunludur.

Operatörlük belgesi olmadan bu iş makinesini kullanan operatör ve kullanmasına izin veren firma yetkilileri hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerince cezai işleme çarptırılmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlardan etkilenmemek için zemin süpürge türü iş makinesini mutlaka yetkili (belgeli) operatörler tarafından sevk ve idare edilmesi gereklidir.

18 yaşını doldurmuş,En az ilkokul diploması olan,kanunun 41 inci maddesi (e) bendinde sayılan T.C.K.maddelerinden mahkumiyeti olmayanlar ve iş makinesi kullanmasına engel teşkil etmeyecek sağlık problemi olmayanlar başvuru yapabilir.

Bu belgeyi almak için kursiyer yazılı sınava tabi olur. Başarılı olması halinde uygulama sınavına girer ve bu sınavda da başarı göstermesi halinde İş Makinesi Operatörlük Belgesi almaya hak kazanır.

Sınavda başarılı olan kursiyerlere 2918 Sayılı Trafik Kanunun 42.maddesine göre Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Onaylanan İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.