• Telefon 0 262 742 21 26 - 27
  • Gsm 0 533 257 99 71
img

ÇÖP KAMYONU (KATI ATIK SIKIŞTIRMA VE TAŞIMA ARACI )

Çöp kamyonu, küçük miktarlardaki biriken atıkları toplayarak, çöp depolama alanlarına taşıyan, bu iş için tasarlanmış kamyon tipidir. Bu araçlara teknik olarak "atık toplama aracı" da denir. Çöpü kamyona yükleme yöntemine göre beş temel modeli vardır. Çöp kamyonlarının kendi başına naklini ve aracın sahip olduğu yetenekleri kullanma işlemlerini emniyetli bir şekilde gerçekleştiren ve Çöp kamyonunun bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

18 yaşını doldurmuş, En az ilkokul diploması olan, kanunun 41 inci maddesi (e) bendinde sayılan T.C.K. maddelerinden mahkûmiyeti olmayanlar ve iş makinesi kullanmasına engel teşkil etmeyecek sağlık problemi olmayanlar başvuru yapabilir.

Bu belgeyi almak için kursiyer yazılı sınava tabi olur. Başarılı olması halinde uygulama sınavına girer ve bu sınavda da başarı göstermesi halinde İş Makinesi Operatörlük Belgesi almaya hak kazanır.

Sınavda başarılı olan kursiyerlere 2918 Sayılı Trafik Kanunun 42.maddesine göre Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Onaylanan İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.